KONCERT PRZEDPREMIEROWY PROMUJĄCY PŁYTĘ – „Andrzej Nikodemowicz – dzieła organowe i kameralne”

Siódmy koncert XV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”, który odbył się w Sanktuarium pw. NNMP w Krasnobrodzie, był w całości poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Andrzeja Nikodemowicza, a w szczególności jego muzyce kameralnej i organowej o tematyce religijnej.

Kompozytor rozpoczął karierę muzyczną we Lwowie, gdzie studiował kompozycję i grę na fortepianie. Następnie uczył w tamtejszym Konserwatorium. Jako pianista występował z własnymi utworami i w repertuarze klasycznym, jednak karierę uniemożliwiła mu choroba ręki. Komponując, szczególną wagę przykładał do tematyki religijnej, co zostało negatywnie przyjęte przez władze sowieckie, które poddały Nikodemowicza represjom, obejmującym między innymi odebranie mu posady w lwowskim Konserwatorium. W 1980 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Lublina. Wieloletnia działalność twórcza przyniosła mu po latach tytuł Honorowego Obywatela tego miasta.
Andrzej Nikodemowicz był szeregu ważnych nagród państwowych, w tym Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000). Ponadto otrzymał Medal i Dyplom Ojca Św. Jana Pawła II „Pro Ecclesia et Pontifice” (2003), a także tytuł „Doktora honoris causa” Akademii Muzycznej we Lwowie (2003). Od 1989 zajmował stanowisko prezesa Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Koncert zaszczyciła swoim udziałem córka kompozytora, pani Małgorzata Nikodemowicz.

Wykonawcami koncertu byli: Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Jarosław Wróblewski – organy oraz Mateusz Krawiec – trąbka.

Koncert pod tytułem „Andrzej Nikodemowicz – dzieła organowe i kameralne” był przedpremierową prezentacją utworów, które wejdą w skład płyty CD, którą artyści zamierzają nagrać jesienią tego roku, realizując projekt naukowy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie koncertu znalazły się następujące bardzo rzadko wykonywane dzieła kompozytora:

• Toccata für Orgel

• Litania loretańska na sopran i organy (1985)

• Tryptyk/” Grudki kadzidła” na mezzosopran i organy (2010)

• Lamentacja na sopran i organy (1990)

  • Preludium
  • Canto lamentoso
  • Postludium
    „Lamentacja” / „Rhytm do Pana Jezusa Ukrzyżowanego patrząc na figurę Męki Pańskiej”

• 4 Pieśni do słów George’a Herberta na sopran, trąbkę i organy

• Toccata na organy op.98 nr 1

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content