MUZYKA FILMOWA – KRZESIMIR DĘBSKI – KONCERT PLENEROWY

Kolejnym i największym wydarzeniem muzycznym tegorocznego festiwalu był koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego organizowany w roku jubileuszu 50 lecia pracy artystycznej, wybitnego kompozytora, skrzypka jazzowego, dyrygenta, aranżera i producenta muzycznego. Artysta nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, między innym do „Ogniem i Mieczem”, za którą otrzymał nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award. W latach 90 tych podjął działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje kilkanaście tytułów, między innymi z muzyką filmową dla Sony Classical. Koncert odbył się 26 sierpnia na placu Siekluckiego w centrum Krasnobrodu. Maestro Krzesimirowi Dębskiemu pod‐czas koncertu towarzyszyli soliści Orkiestry Kameralnej „Divertimento” działającej pod kierownictwem Elżbiety Ostrowskiej, w składzie:

Katarzyna Misiek – flet,
Katarzyna Sylla – skrzypce I,
Barbara Tomaszewska – skrzypce II,
Barbara Rogala – altówka,
Julia Ptasznik Grygutis – wiolonczela,
Radek Łukaszewicz – kontrabas/bas,
Michał Szeligowski – instrumenty perkusyjne,
Krzysztof Ostrowski – fortepian
oraz
zespół „Krasnobrodzki Gospel” z Grzegorzem Głuchem na czele,
który grał również na gitarze akustycznej.

W programie koncertu można było usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej, zarówno te, które przywołują wspomnienia z kadrów widzianych na dużym ekranie jak również te, które wzruszają i przenoszą odbiorcę w piękny świat dźwięków. Oprócz znanych suit filmowych takich jak: „W pustyni i w puszczy”, „Stara Baśń” czy „Ojciec Chrzestny”, publiczność wysłuchała również „Dumki na dwa serca”, którą Krzesimir Dębski skomponował do adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Niektóre z utworów wybrzmiały w znakomitych interpretacjach solistów – członków zespołu „Krasnobrodzki Gospel”. I tak wykonaniu Mai Rębisz usłyszeliśmy „Czas nas uczy pogody”, Karolina Piotrowska zaprezentowała się w utworze „Mama Africa”, „Rzekę wspomnień” z filmu „W pustyni i w puszczy” zaśpiewała Gabriela Dobek, zaś utwór „Przyszli o zmroku” (Cantabile in h) wykonany został przez Grzegorza Głucha. Koncert był niezapomnianą ucztą zarówno dla wszystkich miłośników muzyki, jak i dla sympatyków samego Krzesimira Dębskiego, który jest niewątpliwie artystą nieszablonowym. Jego koncerty nigdy nie są zwyczajne, a ich uczestnicy oczarowani są nie tylko muzyką, ale również osobowością artysty, który zaskakuje publiczność zachwycając talentem i poczuciem humoru. A jeśli o zaskoczeniu mowa, to organizatorzy krasnobrodzkiego koncertu także postanowili zaskoczyć szanownego Jubilata. Pierwszą niespodziankę przygotował zespół folklorystyczny „Wójtowianie”, który zaśpiewał dla Mistrza piosenkę napisaną przez Mariannę Olszewską dawnego kierownika zespołu, specjalnie z okazji jubileuszu 50lecia pracy artysty. Oto treść tej piosenki wraz z dedykacją:

Z okazji 50lecia pracy artystycznej
Pana Krzesimira Dębskiego
wyrazy hołdu Wielkiemu Artyście
składa Zespół folklorystyczny
„Wójtowianie” z Krasnobrodu
Z Gwiazd najjaśniejszych i światowych sław
Pan Krzesimir Dębski
(nie skąpcie Mu braw!)
dziś u nas zagościł, zaszczycił tym nas,
więc cały Krasnobród kłania Mu się w pas.
I my Wójtowianie, kłaniając się w pas,
sto lat Mu śpiewamy ze wszystkimi wraz:
Sto lat, sto lat, sto lat , sto lat,
sto lat, sto lat, sto lat, sto lat !
Pół wieku twórczości to czas jest niemały !
Ze swoją muzyką okrążył świat cały.
Artysta wspaniały, muzyczny czarodziej
i okaz niezwykły w sztuk pięknych ogrodzie.
Więc my Wójtowianie, kłaniając się w pas,
Sto lat ! znów śpiewamy ze wszystkimi wraz:
Sto lat, sto lat, sto lat , sto lat,
sto lat, sto lat, sto lat, sto lat!
Na szczyty Parnasu bez trudu się wspiął,
wśród grona największych godne miejsce wziął,
a gdy już muzyką swą zachwycił świat,
to nagród, zaszczytów posypał się grad.
Więc my Wójtowianie, kłaniając się w pas,
sto lat znów śpiewamy ze wszystkimi wraz :
Sto lat, sto lat, sto lat , sto lat,
sto, lat, sto lat, sto lat, sto lat !
Wielka to radość, że Pan jest wśród nas,
że swoją muzyką umila nam czas.
Długich lat życia życzymy i zdrowia,
niech Pańska muzyka świat uduchowia.
Więc dzisiaj śpiewamy a pieśń leci w świat :
Pan Krzesimir Dębski niech żyje sto lat !
Sto lat, sto lat, sto lat , sto lat,
sto, lat, sto lat, sto lat, sto lat.!
Więc dzisiaj śpiewamy a pieśń leci w świat:
Pan Krzesimir Dębski… niech żyje sto lat !

Obecna na widowni autorka została zaproszona przez artystę na scenę i osobiście wręczyła tekst utworu Jubilatowi, który dziękując zaznaczył, że nigdy jeszcze nie dostał takiego prezentu. Na zakończenie tego szczególnego koncertu burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal wraz z głównymi organizatorami festiwalu dyrektorem Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariolą Czaplą oraz dyrektorem i pomysłodawczynią festiwalu Elżbieta Ostrowską, dziękując za spotkanie, złożyli życzenia i dołączyli do nich kwiaty i kosz produktów regionalnych. To jednak nie był koniec niespodzianek, bowiem dla Maestro przygotowano tort jubileuszowy, którego krojeniem i dzielenie wśród publiczności rozpoczął Jubilat. Nie zabrakło też tradycyjnego „Sto lat” odśpiewanego przez zebranych.

GALERIA

Możesz również polubić…

Skip to content