ZAKOŃCZENIE FESTIWALU – KONCERT FINAŁOWY

Festiwal zakończył się w sobotę 27 sierpnia 2016 r. w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. O godz. 18.00 odprawiona została Msza Święta dziękczynna w intencji organizatorów, wykonawców i wszystkich zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił J.E. ks. bp dr Mariusz Leszczyński – biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
O godz. 20.00 rozpoczął się koncert zamykający jubileuszową edycję festiwalu. Poprowadził go dr hab. Jarosław Wróblewski – dyrektor artystyczny festiwalu. Koncert składał się z dwóch części – Koncertu Laureatów i Koncertu Finałowego z udziałem Krzesimira Dębskiego.

Koncert Laureatów IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego
Koncert Laureatów rozpoczął się od oficjalnego ogłoszenia wyników IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego, którego dokonał dyrektor artystyczny festiwalu i jednocześnie przewodniczący jury konkursu dr hab. Jarosław Wróblewski. Wraz z nim wręczenia nagród dokonali: Elżbieta Ostrowska – dyrektor festiwalu, dr Jadwiga Kowalska – jurorka konkursu i Kazimierz Misztal – Burmistrz Krasnobrodu. Laureat I Nagrody Sebastian Kuczyński otrzymał statuetkę festiwalową oraz zaproszenia do udziału w koncertach: w ramach cyklu „Koncerty u św. Marcina” w Krakowie – Nagroda Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, podczas Inauguracji XI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” Krasnobród 2017 – Nagroda Organizatorów Festiwalu, w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Soli w dniu 2 października 2016 roku – Nagroda Parafii św. Michała Archanioła w Soli. Laureat II Nagrody Michał Greszta otrzymał zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Organowym Młodych „Juniores Priores Organorum Sejnensis” w Sejnach w 2017 roku – nagroda Organizatorów Festiwalu w Sejnach. Ponadto wyżej wymienieni laureaci oraz Laureat III Nagrody Maciej Lewandowicz otrzymali dyplomy laureata, nagrody finansowe od Burmistrza Krasnobrodu, płyty od Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, nagrody firmy TAT Elektronic. Po rozdaniu nagród rozbrzmiała muzyka. Jako pierwszy zagrał Maciej Lewandowicz wykonując utwór własny Passacaglia h-moll, następnie wystąpił Michał Greszta z utworem Mariana Sawy – Fuga-Bolero i na zakończenie tej części koncertu zagrał Sebastian Kuczyński – prezentując utwór Preludium d-moll Tadeusza Jerzęckiego.

Krzesimir Dębski – Koncert Finałowy
Koncert finałowy to spotkanie z Krzesimirem Dębskim i muzyką tego wybitnego polskiego kompozytora, a także dyrygenta, skrzypka jazzowego, aranżera i producenta muzycznego, który za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Wykonanie koncertu związane było z zaawansowanymi i skomplikowanymi przygotowaniami logistycznymi w kościele. Stworzenie miejsca dla dużej grupy orkiestrowej, usytuowanie mikrofonów i kamer (koncert został zarejestrowany), a wreszcie zapewnienie sprawnej koordynacji pomiędzy dyrygentem a organistą (w tej roli Krzysztof Ostrowski) były warunkiem realizacji tego przedsięwzięcia. Podczas koncertu Mistrz wystąpił w poczwórnej roli: kompozytora, dyrygenta, skrzypka i prowadzącego koncert. Ta wspaniała uczta duchowa w wykonaniu Krzesimira Dębskiego oraz Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej DIVERTIMENTO przy aktywnej współpracy Elżbiety Ostrowskiej jako subdyrygenta i dyrygenta oraz solistów: Weroniki Grozdew-Kołacińskiej – sopran, Barbary Kaczyńskiej – alt i Rafała Grozdew – tenor, rozpoczęła się od Benedictus z MISSA BREVIS (1989). W dalszej części koncertu licznie zgromadzona publiczność z wielkim zainteresowaniem wysłuchała MUZYKI KRESOWEJ (2016) – utworu składającego się z pięciu części: Dom dzieciństwa – Dojrzewanie serc – Dzban – Zachwyt – Krasnobród. Warto wspomnieć, że to wyjątkowe prawykonanie zostało zrealizowane przez Kompozytora na specjalną prośbę krasnobrodzkiego Festiwalu. Autorem słów jest Krzysztof Kołtun.Kolejne kompozycje, które zostały wykonane podczas koncertu pod batutą twórcy to CANTABILE in h (1982) i PIEŚŃ SYBERYJSKA (2012). Każdy z zaprezentowanych utworów nagradzany był gromkimi brawami, a na koniec były owacje na stojąco. Oczywiście nie mogło obyć się bez bisu. „Dumka na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem” w porywającym wykonaniu artystów i …publiczności zamknęła ten wspaniały wieczór. Podziękowaniem dla wszystkich wykonawców koncertu były brawa publiczności i kwiaty od organizatorów. Oficjalnego zakończenia X Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Organowej i kameralnej „Per Artem ad Astra” dokonała dyrektor Festiwalu Elżbieta Ostrowska.

GALERIA

Możesz również polubić…

Skip to content