WARSZTATY MUZYCZNE

Oprócz koncertów, spotkań i projekcji filmu w ramach festiwalu odbyły się też warsztaty muzyczne połączone z kursem interpretacji muzyki solowej i kameralnej. Wykładowcami tych warsztatów byli wybitni muzycy i pedagodzy: Anna Piechura-Gabryś – harfa, dr hab. Katarzyna Bąkowska – skrzypce i dr Grażyna Draus, która prowadziła warsztaty pamięci muzycznej.
Młodzi adepci sztuki harfowej z wielkim zapałem zdobywali wiedzę z zakresu techniki wykonawczej, zgłębiali i poznawali zagadnienia dotyczące interpretacji formy muzycznej oraz stylów muzycznych różnych epok utworów, nad którymi pracowali. Poznawali tajniki i sposoby samodzielnego ćwiczenia oraz pamięciowego opanowywania utworów, a także samodzielnego ich opracowywania – mówi Anna Piechura-Gabryś. A tak wspomina warsztaty i pobyt w Krasnobrodzie: “Krasnobród, przepiękne i malownicze miasto na Roztoczu, po raz kolejny powitało grono młodych harfistów, reprezentujących szkoły muzyczne z Warszawy, Krakowa oraz Lublina. Harfiści uczestniczyli w II warsztatach harfowych w ramach XI Festiwalu Muzyki Organowej Per Artem ad Astra. Pierwsze warsztaty odbyły się w 2016 roku podczas jubileuszowej dziesiątej edycji festiwalu i zakończyły się sporym sukcesem i wspaniałymi rezultatami.
Pani Elżbieta Ostrowska, dyrektor przedsięwzięcia, po raz kolejny sprawiła mi wielką radość zapraszając mnie do poprowadzenia kursu harfowego przy okazji trwania festiwalu.
Możliwość zdobywania wiedzy i pogłębiania umiejętności grania na harfie przyciągnęło jedenastu młodych harfistów w wieku od ośmiu do szesnastu lat. Uczniowie przyjeżdżając do Krasnobrodu wraz ze swoimi rodzicami, rodzeństwem oraz opiekunami nie tylko korzystali z ciekawych i fachowo prowadzonych zajęć, ale również mieli możliwość obcować z pięknem tutejszej natury, urzekającymi krajobrazami, przedłużając w ten sposób ulotne chwile wakacyjnego odpoczynku.
Duża ilość osób chętnych do nauki gry na harfie, dowodzi jak wielka jest potrzeba organizowania tego typu spotkań.
Dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury – pani Mariola Czapla do zajęć dydaktycznych udostępniła nam salę wykładową, a do prób i indywidualnych ćwiczeń salę widowiskową. Wraz ze swoimi pracownikami gościła nas codziennie od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych, otaczając czułą opieką i cierpliwie znosząc naszą obecność oraz sporą ilość muzycznych prób.
Młodzi adepci sztuki harfowej z wielkim zapałem zdobywali wiedzę z zakresu techniki wykonawczej, zgłębiali i poznawali zagadnienia dotyczące interpretacji formy muzycznej oraz stylów muzycznych różnych epok utworów, nad którymi pracowali. Poznawali tajniki i sposoby samodzielnego ćwiczenia oraz pamięciowego opanowywania utworów, a także samodzielnego ich opracowywania.
Podczas zajęć panowała atmosfera przyjaźni, życzliwości i wzajemnego szacunku. Często towarzyszyły nam żarty, anegdoty i dobry humor.
W dobie szybkiego przepływu informacji i obecności telefonów komórkowych ważne jest, aby od najmłodszych lat dzieci miały możliwość wypracowania i odkrycia własnej niszy zainteresowań i pasji. Obcowanie i umiejętność grania na niepowtarzalnym instrumencie jakim jest harfa daje młodzieży możliwość odkrywania wielu wartości, a także sposobność do samorozwoju i realizacji.
Wielu uczestników naukę gry na harfie traktuje bardzo poważnie. Wśród nich są laureaci konkursów harfowych odbywających się zarówno w kraju, jak i zagranicą. Oprócz tego utalentowani młodzi ludzie udzielają się w prestiżowych koncertach i wydarzeniach artystycznych, co jest efektem ich żmudnej, codziennej pracy. Dla wykładowcy nie lada wyzwaniem staje się sprostać wymaganiom tak uzdolnionej młodzieży.
Niewątpliwie podniosłym wydarzeniem kursu harfowego było przygotowanie uczestników do Koncertu Harfowej Muzyki Solowej i Kameralnej, który odbył się w Kościele Świętego Ducha w dniu 23 sierpnia. W koncercie wzięli udział: Weronika Kuszewska, Weronika Gwiazdecka, Klemens Młynarczyk, Maria Łepkowska, Michał Majkowski, Alicja Kurek, Weronika Moroz, Klaudia Kobus, Dominika Głowacka oraz Barbara Ożarowska.
Uczniowie wykonali najlepiej przygotowane podczas kursu utwory, co było nadzwyczaj trudnym zadaniem zwłaszcza, że nie byli do końca skoncentrowani na pracy i nauce. Pomimo bolących palców, na których tworzą się pęcherze powstające w wyniku intensywnych ćwiczeń po dłuższych przerwach w graniu, dzielnie podejmowali trud ćwiczenia i nauki, a finalnie imponująco sprostali zadaniu przepięknie wykonując utwory. W nagrodę otrzymali gorące owacje od zachwyconej publiczności, która domagała się bisu.
Zwieńczeniem festiwalu był koncert finałowy w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, podczas którego wystąpił m in. zespół harfowy. Uczniowie zaprezentowali motyw muzyczny z filmu „Jasminum”, napisany przez krakowskiego kompozytora Zygmunta Koniecznego w opracowaniu na sześć harf. Utwór zaprezentowali Dominika Głowacka, Marianna Ostrowska, Alicja Kurek Klemens Młynarczyk, Michał Majkowski oraz Barbara Ożarowska.
Przy okazji chciałabym bardzo podziękować, wszystkim uczestnikom kursu, ich Rodzicom i opiekunom, a także pedagogom: Natalii Dymarskiej, Agnieszce Greli- Fedkowicz, Ilinie Sawickiej, Agnieszce Miedźwieckiej oraz Agacie Fandri, którzy na co dzień podejmują niezwykły trud wychowywania i kształcenia naszego młodego pokolenia harfistów oraz kreowania wielkich artystycznych osobowości.
Bardzo dziękuję organizatorom za wspieranie tego typu wartościowych inicjatyw oraz pani Ewie Boguckiej – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie.
Festiwal dla wszystkich uczestników oraz gości był fascynującym i pełnym wrażeń doświadczeniem. Dla dzieci i młodzieży było to nie tylko wzruszające i niezapomniane przeżycie artystyczne, ale także możliwość nawiązania nowych kontaktów. Kursanci poprzez poznawanie swoich rówieśników, mieli okazję zawiązywać przyjacielskie relacje i znajomości, ucząc się współpracy w grupie. Poznawanie wielkich artystów oraz pedagogów innych specjalności instrumentalnych zaproszonych do wzięcia udziału w Festiwalu oraz odkrywania uroków jednego z najpiękniejszych regionów w Polsce jest niezwykle cenne i rozwijające dla młodego pokolenia. Jestem przekonana, że pozwoli to młodym talentom muzycznym wyrażać swoje uczucia i emocje poprzez odkrywanie ducha przepięknego instrumentu, jakim jest harfa.
Mam nadzieję, że warsztaty harfowe staną się tradycją urokliwego Krasnobrodu i będą towarzyszyły kolejnym edycjom festiwalu, a subtelne dźwięki harfy będą rozbrzmiewać pod błękitnym niebem Roztocza przez następne lata.”

Anna Piechura-Gabryś

Anna Piechura-Gabryś – harfa

dr hab. Katarzyna Bąkowska – skrzypce

dr Grażyna Draus – warsztaty pamięci muzycznej

Możesz również polubić…