JURY

Prof. Józef Serafin – Przewodniczący Jury
Urodził się w 1944 roku w Krakowie. Ukończył z odznaczeniem studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie organów prof. Bronisława Rutkowskiego i prof. Jana Jargonia. W latach 1970-72 studiował w Hochschule für Musik Und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Antona Heillera, uzyskując dyplom z odznaczeniem i nagrodę specjalną. Jest laureatem pierwszych nagród otrzymanych w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi (1964), Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) i Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1972). Występował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Japonii, Kanadzie i USA. Dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Motette, Aulos, Dux). Brał udział w pracach jury wielu międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Norymberdze, Pradze, Manchester, Beauvais i Gdańsku. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także profesorem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Był również wykładowcą uniwersytetów w Japonii, Kanadzie i USA; prowadził także klasę mistrzowską w Seulu (Korea Płd.). Pełni funkcję kierownika artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim oraz Leżajsku.

Dr Jadwiga Kowalska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiowała w klasie organów prof. Joachima Grubicha. W latach 1994-1998 doskonaliła swoje umiejętności w Konserwatorium w Lozannie (Szwajcaria) pod kierunkiem prof. Kei Koito. Studia ukończyła otrzymując najwyższą ocenę – „premier prix” z wyróżnieniem – jednogłośnie przyznaną przez jury. W roku 2003 w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi uzyskała stopień doktora sztuki. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadzi również zajęcia z zakresu gry na organach w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie. W latach 1994-1998 piastowała stanowisko głównego organisty w kościele ewangelicko-reformowanym Saint Luc w Lozannie. Była również organistką w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Lublinie. Prowadzi działalność artystyczną obejmującą koncerty w kraju i za granicą. Dokonała nagrań dla Radio Suisse Romande i Radio Chablais. Jest członkiem zespołu „Collegium Zieleński”. W związku z przypadającą w 2011 roku 400. rocznicą wydania w Wenecji zbioru „Offertoria et communiones totius anni” Mikołaja Zieleńskiego bierze udział w projekcie nagrania dzieł wszystkich tego kompozytora pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego.

Olga Dmytrenko
Jest absolwentką Państwowego Konserwatorium Kijowskiego (obecnie Narodowa Akademia Muzyczna Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego) ze specjalizacjami w fortepianie (w klasie prof. E. Rżanowa) i organach (pod kierunkiem prof. А. Kotliarewskiego). Następnie przeszła szkolenie asystenckie w tejże uczelni. Rozwój twórczy Olgi Dmitrenko wspierany był przez osobiste kontakty z tak wybitnymi postaciami świata muzycznego, jak W. Schetelich, F. Klinda, L. Kremer, L. Digris i P. Eben. W 1979 r. została wyróżniona Dyplomem Honorowym Pierwszego Stopnia na międzynarodowym konkursie Praska Wiosna, a w 1989 r. zdobyła Grand Prix Festiwalu Pamięci Włodzimierza i Reginy Horowitzów. Koncertuje dużo na Ukrainie, a także w Rosji, Mołdawii, państwach bałtyckich, Polsce, Niemczech, Włoszech i na Białorusi. Pracowała jako organistka – solistka Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej od momentu jego powstania w 1981 r. do 2004 r. W latach 1998 – 2005 pracowała jako dyrektor muzyczny w rzymsko-katolickiej Katedrze św. Aleksandra. Dzięki jej inicjatywie i wysiłkom Katedra wzbogaciła się o dar archidiecezji bamberskiej – organy z 41 rejestrami. Obecnie uczy gry na organach i fortepianie w Dziecięcej Szkole Sztuk nr 5. Od 2003 r. stoi na czele Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Poprzez wieki i kraje – muzyka liturgiczna świata.

Dr Jarosław Wróblewski
w latach 1988-1993 studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończył z wynikiem bardzo dobrym w klasie koncertowej organów Prof. Józefa Serafina.
W latach 1993- 2002 studiował w Hochschule für
Musik und darstellende Kunst „Mozarteum” w Salzburgu na „Wydziale Koncertowym”, w klasie Prof. Heriberta Metzgera, który ukończył z wyróżnieniem i nagrodą Ministra Republiki Austrii, a od roku 1995 na wydziale „Katolickiej Muzyki Kościelnej” zamkniętym dyplomem z wyróżnieniem w specjalnościach: organy, dyrygentura chóralna, improwizacja organowa i kompozycja kościelna. Brał udział w licznych konkursach organowych i został laureatem następujących z nich:
– Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Szkół Średnich w Inowrocławiu (I miejsce),
– Międzynarodowy Konkurs Organowy w Kamieniu Pomorskim (IV miejsce),
– Międzynarodowy Konkurs Organowy w Gdańsku (wyróżnienie),
– Konkurs Organowy „Bacha i Buxtehudego” w Szekszard (Węgry) (III miejsce),
– Konkurs Organowy w San Elpido a Mare (Włochy) (runda finałowa).
Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występuje w Polsce, Austrii i Niemczech, Szwajcarii biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Seierl, Raditschnig, Mahmoud).
Od kilku lat współpracuje z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, dla którego przygotowuje liczne produkcje muzyczne (między innymi wykonanie wszystkich dzieł organowych Jehana Alaina). Obecnie jest adiunktem w Instytucie Muzykologii KUL i wykładowcą w Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie. Doktorat w dziedzinie „Instrumentalistyka” uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Możesz również polubić…

Skip to content