KONCERT FINAŁOWY XV JUBILEUSZOWEGO FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ i KAMERALNEJ “PER ARTEM AD ASTRA”

Koncert finałowy, który miał miejsce 28 sierpnia 2021 r. w Sanktuarium pw. NNMP w Krasnobrodzie uwieńczył Jubileuszowy XV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”. Gości powitała Dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury, Pani Mariola Czapla, zaś koncert poprowadził Dyrektor Artystyczny Festiwalu dr hab. Jarosław Wróblewski.
W pierwszej części usłyszeliśmy prawykonanie dzieła Alicji Gronau – „Zesłanie Ducha Świętego” na organy, solistów i orkiestrę kameralną.
Alicja Gronau to kompozytorka, teoretyk muzyki i pedagog. Urodzona 7 grudnia 1957 w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie studiowała teorię muzyki u Witolda Rudzińskiego oraz kompozycję pod kierunkiem Mariana Borkowskiego. W 1983 rozpoczęła działalność pedagogiczną. Obecnie wykłada na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Kompozycje Alicji Gronau wykonywane były wielokrotnie w ramach cyklów i festiwali muzycznych. Zostały wydane na 4 płytach CD. W 1998 płyta „XXIth Century Polish Choral Music” z utworem „Błogosławiony” na trzy chóry mieszane, wydana przez Acte Prealable uzyskała nominację do nagrody „Fryderyk 2001”. W swoim dorobku ma wiele artykułów, referatów i pokazów poświęconych zagadnieniom kreatywnego nauczania, analizie muzycznej i muzyczno-ruchowej oraz technice kompozytorskiej. Jest też redaktorem blisko dziesięciu książek, w tym „Almanachu kompozytorów AMFC”. Alicja Gronau jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich (od 2009 pełni funkcję sekretarza generalnego) oraz Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Aktywnie działa w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej.
Kompozytorka, Alicja Gronau wprowadziła słuchaczy w idee i tematykę kompozycji.
Wykonawcami prawykonania była Orkiestra Kameralna „Divertimento”, która istnieje od 1997 roku. Założycielem i dyrygentem Orkiestry jest Elżbieta Ostrowska. W swoim dorobku artystycznym Orkiestra posiada kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą. Koncertowała w Szwajcarii, w Kanadzie, Szwecji we Włoszech, w Czechach. W 2018 i 2019 roku w Teatrze POLIN orkiestra współtworzyła Koncert Kolędowy razem z Grupą VOX. W sierpniu 2001 roku Orkiestra miała zaszczyt wystąpić dla Jana Pawła II na prywatnej audiencji w czasie jego letnich wakacji w Castel Gandolfo, a w styczniu 2005 roku w Auli Pawła VI w Watykanie podczas ostatniej Audiencji Generalnej Jana Pawła II. We wrześniu 2009 roku Orkiestra zaprezentowała się podczas Audiencji Generalnej Benedykta XVI. Podczas Inauguracji I Festiwalu Muzy¬ki Organowej i Kameralnej Per Artem ad Astra Krasnobród 2007, Orkiestra dokonała prawykonania specjalnie dla niej skomponowanego przez Alicję Gronau utworu – Suita Krasno¬brodzka, a podczas II Festiwalu w 2008 roku prawykonania utworu Dariusza Przybylskiego Concerto Festivo. Na zakończenie XI Jubile-uszowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Per Artem ad Astra w 2016 roku orkiestra wykonała pre¬mierowo utwór Krzesimira Dębskiego Muzyka Kresowa. Dotychczasowy dorobek artystyczny Orkiestry został utrwalony na sześciu płytach CD, nagranych w Studiu S-2 Polskiego Radia.
W jej składzie znaleźli się:
Krzysztof Ostrowski – organy
Ewa Pomianowska – skrzypce, koncertmistrz
Katarzyna Bąkowska, Barbara Tomaszewska, Dominika Mielcarek,
Anna Myszkowska, Magda Michalak – skrzypce
Joanna Łachcewicz-Musialik, Jagoda Piec – altówki
Jakub Pożyczka, Martyna Kościuszko – wiolonczele
Paweł Zwierzyński-Pióro – kontrabas
Kacper Dąbrowski – flet
Amelia Skibińska – obój
Jerzy Matysiak – klarnet
Szymon Michalik – fagot
Tomasz Mocała – trąbka
Michał Szeligowski – instrumenty perkusyjne
Bartłomiej Żelski – inspektor orkiestry

Po wykonaniu dzieła Alicji Gronau nastąpiło ogłoszenie wyników XIII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego.

Tegoroczna jego edycja zgromadziła uczestników ze znaczących ośrodków organowych: Warszawy, Tarnowa, Krakowa, Mławy, Jasła, Katowic, Bielska-Białej. Przewodniczącym Konkursu był dr hab. Jarosław Wróblewski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W pracach Jury uczestniczyli ponadto: prof. dr hab. Andrzej Białko AM w Krakowie, dr hab. Jadwiga Kowalska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i dr Maria Erdman.
Dyplomy uczestnictwa otrzymali:
Natalia Bartołd z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie
Wojciech Miśkowicz z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.
W grupie II (kl. I-III)
Dwa równorzędne wyróżnienia:
Andrzej Szyndler
PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie
nauczyciel: Jarosław Wróblewski
Bartosz Walczak
Prywatna Szkoła Muzyczna I I II st. w Jaśle
nauczyciel: Mateusz Gałuszka
III Miejsce
Maciej Brzozowski
PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie
nauczyciel: Wojciech Bednarski
II Miejsce
Dominika Talarek
ZPSM im. F. Chopina w Warszawie
nauczyciel: Maria Erdman

I Miejsce
Jan Siekierzyński
PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie
nauczyciel: Jarosław Wróblewski
W grupie I (klas IV-VI)
Wyróżnienie:
Miłosz Gemzała
ZPSM nr 1 w Warszawie
nauczyciel: Jarosław Wróblewski
III Nagroda
Karol Płonka
Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie
nauczyciel: Wiesław Kaczor
II Nagroda
Krzysztof Bas
ZPSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej
nauczyciel: Krzysztof Karcz
I Nagroda
Michał Drabkowski
ZPSM nr 1 w Warszawie
nauczyciel: Wojciech Bednarski

W koncercie laureatów zabrzmiały następujące dzieła organowe w wykonaniu laureatów konkursu:
Maciej Brzozowski – Marsz F-dur
Dominika Talarek – Johann Sebastian Bach – Trio d-moll
Jan Siekierzyński – Hermann Finzenhagen „Jesu meine Freude“

Karol Płonka – Władysław Żeleński – Preludium „Święty Boże”
Krzysztof Bas – Dietrich Buxtehude – Toccata F- dur
Michał Drabkowski – Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll
Na zakończenie Festiwalu głos zabrał Burmistrz Krasnobrodu, Kazimierz Misztal, który podziękował Organizatorom Festiwalu, Jurorom Konkursu Organowego, kompozytorce, Alicji Gronau, pracownikom Domu Kultury w Krasnobrodzie. Festiwal zamknął Kustosz Sanktuarium, proboszcz dr Eugeniusz Derdziuk.

Galeria

Możesz również polubić…