WYKONAWCY

Bartosz Cajler
ur. 1980 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Magdaleny Szczepanowskiej oraz Królewską Wyższą Szkołę Muzyczną w Sztokholmie na kierunku solistycznym w klasie prof. Henryka Kowalskiego. Jest zdobywcą nagród na wielu konkursach ogólnopolskich oraz szwedzkich. Laureatem Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego w Warszawie oraz zdobywcą II nagrody (pierwszego miejsca nie przyznano) w Konkursie im. A. Postacchini w Fermo (Włochy). Bartosz trzykrotnie otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce oraz również trzykrotnie stypendia szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzyki. Wystąpił jako solista z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce, a także we Włoszech, Rosji i Szwecji. Nagrał płytę z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Białostockiej z Koncertem Skrzypcowym A. Tansmana, która otrzymała znakomite recenzje, m.in. w brytyjskim magazynie „Gramophone”. Jest prymariuszem The Dahlkvist Quartet, z którym wygrał konkurs „Młodzi i Obiecujący” w Szwecji (2009). W zeszłym roku Kwartet odbył tournee po Szwecji (18 koncertów), kolejne jest zaplanowane na styczeń 2012. Kwartet został wybrany przez Filharmonię w Sztokholmie do programu „Rising Star”, który obejmuje w sezonie 2012-13 kilkanaście koncertów w największych europejskich salach koncertowych (m.in. Concertgebouw-Amsterdam, Musikverein-Wiedeń, Barbican Hall-Londyn). Od 2007 roku jest wykładowcą skrzypiec w Królewskiej Wyższej Szkole Muzycznej w Sztokholmie oraz na Uniwersytecie w Västerås. Prowadzi również letnie kursy skrzypcowe w Nowym Sączu. Artysta gra na instrumencie Josepha i Antonio Gagliano z 1768 roku.

Kwartet smyczkowy La Primavera
Zespół powstał wiosną 2005 roku, zadebiutował w przedsięwzięciu muzycznym Zbigniewa Małkowicza – POP ORATORIUM „Miłosierdzie Boże”.
Zespół tworzą artystki znane z Polskiej Orkiestry Włościańskiej czy zespołu muzyki sakralnej Lumen.


Anna Piwko
Beata Gęborys
Magdalena Fedorowicz-Świrska
Magdalena Magoń

W swoim repertuarze mają muzykę klasyczną, filmową, folk, ragtime, tanga, utwory okolicznościowe. Zespół stale współpracuje z Markiem Bałatą, Zbigniewem Małkowiczem, Januszem Szromem,Dariuszem Tokarzewskim, Walerym Semeniukiem, Leszkiem Opałą, zespołem „Lumen”, chórem „Lechici”, zespołem „Signum Spei” oraz Canti Canticorum” z Kraśnika.

Profesor Józef Serafin
– urodził się w 1944 roku w Krakowie. Ukończył z odznaczeniem studia w Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie organów prof. Bronisława Rutkowskiego i prof. Jana Jargonia. W latach 1970-72 studiował w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Antona Heillera, uzyskując dyplom z odznaczeniem i nagrodę specjalną.
Jest laureatem pierwszych nagród otrzymanych w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi (1964), Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) i Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1972). Występował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Japonii, Kanadzie i USA. Dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Motette, Aulos, Dux). Brał udział w pracach Jury wielu międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Norymberdze, Pradze, Manchester, Beauvais i Gdańsku. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także profesorem i kierownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Był również wykładowcą uniwersytetów w Japonii, Kanadzie i USA. W roku 1996 prowadził klasę mistrzowską w Seulu (Korea Płd.). Pełni funkcję kierownika artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim oraz Leżajsku.

Krzysztof Ostrowski
Urodzony 1 stycznia 1993 roku w Warszawie, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, w klasie organów dr Jarosława Wróblewskiego. Podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Organowego I Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” Krasnobród 2007 otrzymał Nagrodę Specjalną za prawykonanie solowej partii organowej w utworze Alicji Gronau „Suita Krasnobrodzka”, Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Mariana Sawy i Nagrodę Publiczności. Laureat III Nagrody II Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów w 2009 roku w Krakowie. Koncertował w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, w Auli m. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie, w Kościele Św. Wincentego a’Paulo w Otwocku, w Blagards Kirke w Noerrebro w Kopenhadze, w Kościele Świętego Stanisława w Rzymie. 23 maja 2010 roku w Kościele Św. Andrzeja Boboli w Warszawie brał udział w Koncercie „Architektura wiary – młodzieńcze poezje Karola Wojtyły”, organizowanym przez Impresariat Artystyczny Sursum Artes.

Młodzieżowa Orkiestra Kameralna DIVERTIMENTO
istnieje od 1997 roku. Założycielem i dyrygentem Orkiestry jest Elżbieta Ostrowska. W Orkiestrze grają uczniowie i absolwenci PSM I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. W swoim dorobku artystycznym Orkiestra ma kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą, m.in. w Studiu Koncertowym
Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie w cyklu MUSICA SACRA, w Sali Koncertowej Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie, na Jasnej Górze w Częstochowie, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w Teatrze Polskim w Warszawie. W dniach od 16.05. do 23.05.2002 r. Orkiestra brała udział w 7th European Youth Music Festival Switzerland 02, organizowanym w ramach światowej wystawy EXPO 2002 w Szwajcarii. W sierpniu 2001 roku Orkiestra miała zaszczyt wystąpić dla Ojca Świętego Jana Pawła II, na prywatnej audiencji, w czasie Jego letnich wakacji w Castel Gandolfo, a w styczniu 2005 roku w Auli Pawła VI w Watykanie podczas ostatniej Audiencji Generalnej Ojca Świętego Jana Pawła II. Od 29 kwietnia do 13 maja 2006 roku, dzięki dofinansowaniu w ramach Programów Operacyjnych „Promocja polskiej kultury za granicą” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Orkiestra koncertowała w Kanadzie, między innymi w Konsulacie Generalnym RP w Toronto, w Centrum Kultury Polskiej w Mississauga, w Katedrze w St. Catharines oraz w Muzeum Cywilizacji w Ottawie. 19 sierpnia 2007 roku podczas Inauguracji I Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” Krasnobród 2007, Orkiestra dokonała prawykonania specjalnie dla niej skomponowanego utworu przez Alicję Gronau – „Suita Krasnobrodzka”, a podczas II Festiwalu w 2008 roku prawykonania utworu Dariusza Przybylskiego „Concerto Festivo”. 9 listopada 2007 roku orkiestra wystąpiła podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Postacie terroryzmu – postępowanie w stanach zagrożenia” w Pałacu w Helenowie. W dniach od 27 do 30 kwietnia 2008 roku Orkiestra koncertowała w ramach obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja w Ambasadzie RP w Kopenhadze i w Blaagaards Kirke w Noerrebro w Kopenhadze. We wrześniu 2009 roku Orkiestra miała zaszczyt zaprezentować się podczas Audiencji Generalnej Ojca Świętego Benedykta XVI w Watykanie oraz w XV wiecznym Kościele Świętego Stanisława w Rzymie. 1 stycznia 2011 roku na zaproszenie Asessora Prowincji Reggio di Calabria, Orkiestra wystąpiła z Koncertem Noworocznym w Placanica we Włoszech. Dotychczasowy dorobek artystyczny Orkiestry, obejmujący okres od renesansu do muzyki współczesnej, został utrwalony na sześciu płytach CD, nagranych w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie. Od 2009 roku Patronat nad działalnością Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej DIVERTIMENTO objęła Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., a od 2011 roku Business Centre Club.

Loszek Firek
Ukończył studia skrzypcowe we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie doc. Stefana Czermaka, dwuletnie studia podyplomowe o specjalności skrzypce barokowe w Akademii Muzycznej w Krakowie u Zygmunta Kaczmarskiego i trzyletnie w Dresdner Akademie fur Alta Musik u Simona Standage’a. Ma w swej biografii liczne koncerty z czołowymi polskimi i zagranicznymi zespołami muzyki dawnej (także jako solista i koncertmistrz) m.in. Concerto Polacco, Orkiestra Barokowa Filharmonii Wrocławskiej, Arie dei Suonatori, z zespołem kameralnym i orkiestrą barokową Ganz Europa pod kierownictwem Simona Standage’a, Berlin Baroque, L’arpa festante i in. Grał u boku takich artystów jak: m.in. Simon Standage Reinhard Goebel, Wieland i Barihold Kuijkenowie, Lucy van Dael, Ryo Terakado, John Hohoway, Andrea Marcon i in. Jest członkiem Dresdner Barockorchester, z którą wykonywał cały szereg wielkich dzieł oratoryjno-kantatowych m.in. J.S. Bacha: pasje, Mszę h-moli, Magnificat, wiele kantat, a także innych kom¬pozytorów: Haendia, Heinichena, Zelenki itd. Brał udział w nagraniach kilkunastu płyt CD dla różnych wytwórni (m.in. Channel Classics, Naxos, BIS, KOCH, DUX). Płyta AdS z koncertami Vivaldiego ”La Strayaganza” z solistką Rachel Podger zdobyła najwyższe uznanie i szereg prestiżowych nagród jak: Diapason d’Or, Gramophone Editor’s Choice, Choc de la Musique, Classics Today. Dużym uznaniem cieszą się dwie płyty z muzyką skrzypcową siedemnastego wieku wydane przez amerykańską firmę MAGNATUNE, które nagrał z kierowanym przez siebie zespołem ALTRI STROMENTI. Jest współtwórcą Eksperymentalnego Wydziału Muzyki Dawnej w Szkole Muzycznej II St. we Wrocławiu, gdzie od 1994 roku prowadził klasę skrzypiec barokowych i zespołów kameralnych. Był także wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Gra na oryginalnych skrzypcach: francuskiego lutnika Fierre Delaunay, Paris 1763 oraz Franz Placht 1783 i na altówce barokowej. Zajmuje się też plastyką. Jego prace wystawiane były m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu „Wratislayia Cantans” Muzyka i Sztuki Piękne, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie. Wykonuje również recitale skrzypcowe połączone z wystawą swoich prac plastycznych.

Monday Girls
Zespół powstał niedawno z chęci stworzenia nowych i niecodziennych interpretacji bardziej lub mniej znanych standardów muzycznych, tworzenia ciekawych projektów i z miłości do śpiewania. Inicjatorkami powstania tego enssemblu są Urszula Borkowska, Patrycja Modlińska i Anna Chmielarz. W skład zespołu wchodzą muzycy młodego pokolenia, z dużym doświadczeniem scenicznym, nagrywający muzykę do filmów, śpiewający solo i w zespołach na wielu polskich scenach i estradach. Cztery śpiewające panie: Patrycja Modlińska, Anna Chmielarz, Gosia Gąsior i Gosia Lipka– każda inna, ale tworzą spójne brzmienie śpiewając razem. Przy fortepianie zasiada Urszula Borkowska – pisząca również piosenki i aranże dla zespołu. Repertuar i styl wykonywanej przez zespół muzyki jest na pograniczu swingu i jazzu. Jak do tej pory ma w swoim repertuarze dwa programy: Jest taki dzień – Monday Girls Świątecznie i Musicale, Musicale – piosenki z musicali filmowych.
Zespół tworzą:
Patrycja Modlińska – vocal
Anna Chmielarz – vocal
Gosia Gąsior – vocal
Gosia Lipka – vocal
Urszula Borkowska – fortepian, aranżacje

Michał Maciejewski
aktor Teatru Polskiego w Warszawie – prowadzenie wszystkich wydarzeń festiwalowych.

Możesz również polubić…

Skip to content