RECITAL SKRZYPCOWY KATARZYNY BĄKOWSKIEJ

18 sierpnia w Sanktuarium pw. Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie odbył się recital skrzypcowy wybitnej polskiej skrzypaczki, Katarzyny Bąkowskiej.
Koncert poprowadził dyrektor artystyczny Festiwalu dr hab. Jarosław Wróblewski, który przybliżył licznie zgromadzonej publiczności dzieła literatury skrzypcowej wykonywanych przez artystkę oraz ich kompozytorów.
W części pierwszej usłyszeliśmy trzy Fantazje na skrzypce solo G.P. Telemanna, niemieckiego kompozytora doby baroku, którego 340 rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Co ciekawe, Telemann przebywał w latach 1704-1708 w Polsce i podczas pobytu w Żarach i Pszczynie, a potem w trakcie podróży po kraju (Kraków, Warszawa) – zetknął się z muzyką polską, zarówno taneczną dworską, jak i ludową. Stała się ona inspiracją jego wielu awangardowych kompozycji instrumentalnych. Artystka wykonała również Grave i Allegro a-moll z Sonaty na skrzypce solo Johanna Sebastiana Bacha.
W części drugiej usłyszeliśmy Capriccio- notturno Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, kompozytora związanego z warszawskim Uniwersytetem Muzycznym. Było to prawykonanie dzieła. Recital artystka zakończyła kompozycją belgijskiego kompozytora Eugene Ysaye’a, Sonatą nr 4 na skrzypce solo w trzech częściach – Allemande, Sarabande, Finale.

Galeria

Możesz również polubić…