INAUGURACJA XIII FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ „PER ARTEM AD ASTRA”

XIII Festiwal ogłaszam za otwarty” – tymi słowami w niedzielę 18 sierpnia, ks. Prałat dr Eugeniusz Derdziuk rozpoczął koncert inauguracyjny w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, tym samym otwierając kolejną edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”. Licznie zgromadzoną publiczność z Burmistrzem Krasnobrodu panem Kazimierzem Misztalem na czele powitała pani Mariola Czapla, dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury, zaś koncert poprowadził dyrektor artystyczny dr hab. Jarosław Wróblewski.
Ugruntowaną tradycją koncertów inauguracyjnych krasnobrodzkiego festiwalu jest dobór wykonawców. Festiwal w Krasnobrodzie poprzez organizowany od ponad dziesięciu lat konkurs organowy stał się miejscem efektywnego promowania wybitnie uzdolnionych młodych organistów. Tak więc do wykonania półrecitalu organowego zaproszono laureata ubiegłorocznej edycji XI Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie – pana Józefa Lacha.
Ten młody organista naukę gry na organach rozpoczął w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej II st. w Bielsku-Białej w klasie organów mgr Urszuli Jasieckej-Bury. Jest tegorocznym absolwentem tej szkoły. Brał udział w licznych konkursach organowych. W 2015 roku zajął 2 miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Raciborzu. Otrzymał wyróżnienie w Krakowskim Konkursie Młodych Organistów w 2016 i 2018 r. Laureat I Nagrody ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie w 2018 r. W 2019 r. zajął 1 miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie oraz 2 miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej. Uczestniczył w warsztatach organowych prowadzonych przez dra hab. Krzysztofa Urbaniaka oraz kursie interpretacji muzyki organowej prowadzonym przez dr hab. Jadwigę Kowalską, prof. Andrzeja Białko, dra hab. Jarosława Wróblewskiego.
W jego wykonaniu usłyszeliśmy mistrzowsko wykonany program:
– Johann Sebastian Bach – Preludium i Fuga G-dur BWV541
– Johann Sebastian Bach-“Schmücke dich o liebe Seele” BWV 654
– Alexandre Guilmant – Sonata h-moll No. 6 op. 86, część I Allegro con fuoco.
Publiczność przyjęła występ artysty z wielkim entuzjazmem, czego dodatkowym wyrazem były osobiste gratulacje składane panu Józefowi po zakończeniu koncertu.
Dalszą część koncertu wypełniła muzyka akordeonowa. Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjął duet: Paweł Ściebior i Mateusz Stankiewicz. Przybliżymy Państwu sylwetki obu artystów.
Paweł Ściebior naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 9 lat. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Piotrkowie Trybunalskim w klasie mgr Daniela Baranowskiego oraz studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana oraz dr Rafała Grząki z wynikiem celującym. Uczestniczył w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach akordeonowych, zdobywając ponad 50 nagród. Paweł Ściebior z powodzeniem koncertuje solo oraz w zespołach kameralnych. Jest członkiem duetu akordeonowego Los Accordos oraz tria akordeonowego Free Accordions. Występował m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, na Festiwalach Letnie Muzykowanie i Partnerskie Muzykowanie w 2012 r. w Esslingen (Niemcy).
Mateusz Stankiewicz ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich w macierzystej uczelni. Laureat wielu nagród na konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji pracując pod kierunkiem takich pedagogów jak: Mie Miki, Geir Draugsvoll, Matti Rantanen, Claudio Jacomucci, Steffan Hussong, Grzegorz Stopa, Yuri Shishkin. Występował na festiwalach: „Musica Moderna”, „Nowe Horyzonty”, „Warszawska Jesień”, „Strefa ciszy”, Smykofonia, Festiwal organizowany przez Sinfonie Varsovie „Letnie koncerty na Grochowskiej”, Festiwal „Emanacje”. Jako solista i kameralista występował m.in. w Pałacu Prezydenckim, Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Galerii Porczyńskich w Warszawie, w Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, Łódzkiej, Bałtyckiej oraz za granicą (Węgry, Litwa, Włochy, Ukraina, Słowacja, Niemcy, Francja). Ważnym elementem jego działalności artystycznej jest współpraca z kompozytorami młodego pokolenia między innymi z Andrzejem Karałowem, Wojciechem Kostrzewą, Marcinem Piotrem Łopackim, Kirsten Milenko, Antonio Bellandi, Alejandro Vera. Wraz z Jackiem Dziołakiem, klarnecistą, nagrał płytę zatytułowaną „Young Virtuoso”, na której znalazły się utwory dedykowane duetowi. Współpracuje również między innymi z zespołem DesOrient a także z saksofonistą Szymonem Nidzworskim. Wraz z zespołem SNProject brał udział w nagraniu płyty zatytułowanej „Behind Your Eyelids”. Wielokrotnie nagrywał muzykę do filmów, seriali, spektakli teatralnych, jak również słuchowisk radiowych.
W wykonaniu artystów usłyszeliśmy doskonałe kreacje utworów J. S. Bacha, Igora Strawińskiego, Edvarda Griega. W przekrojowym repertuarze artyści w mistrzowski sposób zaprezentowali możliwości brzmieniowe akordeonu, a nade wszystko udało im się wzbudzić żywiołową reakcję publiczności. Trzydzieści minut mistrzowskiej narracji muzycznej.
Dziękując jeszcze raz artystom: Józefowi Lachowi, Pawłowi Ścieborowi i Mateuszowi Stankiewiczowi za udział w koncercie i znakomite kreacje muzyczne, życzymy im wielu dalszych sukcesów na drodze artystycznego rozwoju i w działalności zawodowej.

dr hab. Jarosław Wróblewski

GALERIA

Możesz również polubić…

Skip to content