JURY

prof. UMFC dr hab. Jarosław Wróblewski przewodniczący
Kształcenie muzyczne rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie organów prof. Marii Terleckiej. W latach 1988-1993 studiował w Akade mii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył z wynikiem bardzo dobrym w klasie organów prof. Józefa Serafina. W latach 1993– 2002 kształcił się w Hochschule für Musik und darstellen de Kunst Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Heriberta Metzgera, który ukończył z wyróżnieniem i nagrodą Ministra Republiki Austrii, a od roku 1995 na wydziale „Katolickiej Muzyki Kościelnej” gdzie uzyskał dyplomem z wyróżnieniem w specjalnościach: organy, dyrygentura chóralna, improwizacja organowa i kompozycja kościelna.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występuje w Polsce, Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie, biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Seierl, Raditschnig, Mahmoud, Przybylski, Tański). Przez wiele lat współpracował z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, dla którego przygotował liczne produkcje muzyczne (m.in. wykonanie wszystkich dzieł organowych Jehana Alaina). Działał również jako muzyk kościelny w kilku kościołach Salzburga (Pfarre Wals, Pfarre Parsch, St. Michael kirche), następnie w kościele św. Anny w Piasecznie i Kolegiacie św. Anny w Wilanowie, kultywując organową muzykę liturgiczną oraz improwizację i kompozycję kościelną. Oprócz występów solowych współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami wokalno-instrumentalnymi (Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Collegium Musicum St. Gallen, Sinfonieorchester der Hochschule Mozarteum, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej), jak również z solistami i zespołami, uczestnicząc w koncertach i nagraniach.
Doktorat w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka uzyskał w roku 2006 w Akademii Muzycznej w Krakowie na podstawie rozprawy Źródła inspiracji kompozytorskich Antona Heillera (1923– 1979) w świetle wybranych kompozycji organowych dojrzałego okresu jego twórczości. W roku 2015 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. W latach 2009–2010 był słuchaczem Podyplomowych Studiów Teorii Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W okresie 2002-2012 pracował w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prowadząc klasę organów oraz zajęcia z harmonii modalnej. Obecnie jest adiunktem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także nauczycielem organów w Państwowej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie. Od roku 2012 pełni funkcję prodziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Oprócz pracy artystycznej prowadzi ożywioną działalność naukową (wykłady, seminaria, kursy mistrzowskie, publikacje, hasła encyklopedyczne).

dr Jadwiga Kowalska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiowała w klasie organów prof. Joachima Grubicha.
W latach 1994-1998 doskonaliła swoje umiejętności w Konserwatorium w Lozannie (Szwajcaria) pod kierunkiem prof. Kei Koito. Studia ukończyła otrzymując najwyższą ocenę – „ premier prix” z wyróżnieniem – jedno głoś nie przyznaną przez jury. W roku 2003 w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi uzyskała stopień doktora sztuki. Obecnie pracuje w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadzi również zajęcia z zakresu gry na organach w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. W latach 19941998 piastowała stanowisko głównego organisty w kościele ewangelicko-reformowanym Saint Luc w Lozannie.
Była również organistką w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Lublinie. Prowadzi działalność artystyczną obejmującą koncerty w kraju i za granicą. Dokonała nagrań dla Radio Suisse Romande i Radio Chablais. Jest członkiem zespołu „Collegium Zieleński”. W związku z przypadającą w 2011 roku 400. rocznicą wydania w Wenecji zbioru „Offertoria et communiones totius anni” Mikołaja Zieleńskiego brała udział w nagraniu dzieł wszystkich tego kompozytora pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego. Płyty te otrzymały nagrodę Fryderyka przyznaną przez Akademię Fonograficzną oraz zdobyły prestiżową nagrodę Złotego Orfeusza przyznawaną przez francuską Academie du Disque Lyrique.

prof. dr hab. Andrzej Białko
Urodzony w Krakowie, ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął prywatnie (1973) i kontynuował w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 zdobył I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 – I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.
Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w 20 krajach Europy oraz w Libanie i obu Amerykach. Współpracował z licznymi zespołami, m.in. z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Capellą Cracoviensis, także z Filharmonią Krakowską i Narodową.
W roku 2000 wykonał w Krakowie i we Wrocławiu organowe dzieła wszystkie Johanna Sebastiana Bacha, zaś w sezonie 2001/2002 zaprezentował w Krakowie – w serii 20 koncertów pod nazwą „Ars organi” – antologię muzyki organowej XVI – XX wieku.
W rozległym i stale powiększającym się repertuarze – obejmującym różne style muzyczne –
Andrzej Białko posiada m.in. komplet dzieł organowych Buxtehudego, Bruhnsa, Mendelssohna, Francka, Liszta. Dokonał szeregu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, ma też na swoim koncie 25 płyt CD.
Artysta prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego. Posiada tytuł profesora zwyczajnego. W 2006 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od roku 2016 pełni funkcję prorektora ds. współpracy zagranicznej w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Możesz również polubić…

Skip to content